Znáte ten pocit. Odcházíte z domu a po chvilce, nějaký červík v hlavě začne hlodat a klade otázky. Vypnul jsem plyn? Nesvítí někde světlo? A co žehlička? Zamknul jsem?
A tyhle otázky vás dokonale potrápí cestou do práce. Co teprve nastane, když vyrazíte na dovolenou? K těmto otázkám se brzy přidají obavy, v jakém stavu naleznete svůj příbytek po návratu. Nevloupal se do něj někdo? Nezničil někdo něco na zahradě? Není vše poškozeno, nebo vykradeno?
Každou dovolenkovou sezónu mají pohotovost všichni domovní zloději. Sledují lidi, které si vytipují. Třeba zaslechnou hovor o tom, že se chystáte na dovolenou. Například v obchodě se nahlas svěříte své kamarádce. Nebo se jim informace o vašem odjezdu dostane přímo ze zaměstnání, kde nahlásíte dovolenou. Nebo jim dá hlášku placený tipař. A možná také o vaší dovolené nic neví. Jen pravidelným zkoumáním zjistí, že se v tom a tom bytě pár dní po sobě nerozsvěcují světla, že před domem najednou neparkuje vaše auto, že poštovní schránka je čím dál tím plnější.
Těch signálů, co profesionální zloději jsou schopni registrovat je celá řada. Jediné, co je pak může zastavit před útokem na váš dům či byt, je vaše připravenost. Udělejte zlodějům škrty do rozpočtu!
Nejdřív požádejte souseda, známého, či někoho z rodiny, aby vám po dobu vaší nepřítomnosti, pravidelně vybíral vaší poštovní schránku. Ta je totiž prvním signálem potenciálnímu zloději, že v objektu delší dobu nikdo není.
Kromě klasických zabezpečovacích zařízení, jako jsou bezpečnostní zámky, žaluzie či okenice, využijte dalších moderních technologických prostředků.
Na viditelné místo umístěte bezpečnostní kameru. Pokud se vám nechce investovat do kamery, která může přenášet obraz na váš telefon, ať už jste kdekoliv, použijte alespoň atrapu kamery. Vzhledem je k nerozeznání, a dokonce červeným, občas svítícím světlem znejistí zloděje, jestli zrovna není při své akci natáčen. To jej určitě nalomí v rozhodnutí pokračovat v loupání.