V lednu si na nějaké vedro ani nevzpomenete, pokud samozřejmě nechodíte pravidelně do sauny, nebo nepobýváte v exotických destinacích. Zimní období je od léta natolik vzdálené, že se naopak rádi přidržíte teplého radiátoru po návratu z mrazivého počasí, a s chutí si napustíte lavor horkou vodou, abyste si napařili prochladlé nohy. V této chvíli by nebylo asi příliš vhodné přesvědčovat vás o tom, že klimatizace vás v létě příjemně zchladí, a že se vás žádné vedro doma nemusí vůbec týkat.
Lidská mysl je vybavena tak, aby si traumatické prožitky příliš do detailů nevybavovala, a brala je pouze za jakousi zkušenost, které je třeba se vyhnout, a tak se nelze divit, že můžeme pořízení klimatizace i po krušném horkém létě odložit na neurčito. Ovšem příliš váhat s touto investicí se nevyplácí:
Vedra udeří neočekávaně – pokud příliš otálíte s instalací klimatizace v Praze Elmontech, mohou vás zaskočit letní vedra již na konci května, a užijete si je do morku kostí. Nejhorší je horko ve městě a zvláště v noci, pokud nemůžete spát. Může vás to „odrovnat“, vyčerpat zásoby hořčíku v těle a hořčíkový deficit, to je skutečný malér. Můžete skončit i v nemocnici na JIP.
Nebezpečí úžehu nepodceňujte – na jednotce intenzivní péče můžete skončit i kvůli úžehu, což je přehřátí organismu vlivem vysokých teplot (úpal se týká pouze přímého slunečního záření, kdežto úžeh vás zastihne třeba v přeplněné letní pražské tramvaji.
Stres – i kdyby vás nepostihl úžeh, a měli jste stále hořčíku v těle dostatek, každopádně je náhlý vzestup teplot a jejich dlouhodobé působení stresovým faktorem. Tělo musí tak či tak sahat do rezervních zásob minerálů, které odchází potem, a některé metabolizují vznikající jedy pod vlivem stresové nepohody. Stres se na vás pak může podepsat např. snížením imunity a větší náchylností k infekčnímu onemocnění, anebo špatným trávením, alergiemi, astmatickými záchvaty atd.