Pokud to člověka nezajímá, pak je těžké něco mu nutit. Ale domnívám se, že alespoň základy by měl znát každý. Vždyť se o tom učí i malé děti ve škole. Takže my starší, bychom se měli také nějak poučit a brát to tak, jak to je. Počítače, mobily, chytré hodinky, chytrá domácnost. To vše pod informační technologie spadá, byť některé věci pouze okrajově. A tomu všemu bychom měli minimálně v základu rozumět. Ne, nikdo nemůže chtít, aby se člověk učil programovací jazyk, ale princip se snad pochopit dá. Nebo ne? No, ale jak již píši výše, je to každého věc. Ovšem při koupi nového počítače jsou tyto znalosti potřeba, protože by vás mohli v prodejně tak drobátko ošidit.
Je jasné, že vám budou nutit ten dražší stroj, na kterém vydělají více. Jak se k tomu postavit? Inu jednoduše. Pokud skutečně nepotřebujete nějaké herní dělo za padesát tisíc, ale chcete si jen občas napsat dopis, mail, nebo kouknout na film v normálním rozlišení, tak klidně můžete sáhnout po netbooku za cenu kolem osmi tisíc korun a v akci se dá sehnat i kolem pěti. Dnes už všechny nové notebooky zvládnou skoro veškerou normální činnost. Dokonce si lze zahrát i hry, které nejsou náročné na grafiku. Takže je skutečně zbytečné kupovat celý kravín, když vám jde přece jen o mléko.
Všechny tyto notebooky, lidově zvané „notesy“ jsou již na vše připraveny, není třeba se obávat, že si budete muset shánět například textový editor. Totéž platí pro stolní PC, i ty v té nejlevnější třídě jsou pro základní použití připraveny již z továrny, nic vás nemusí nějak zvlášť vzrušovat. Je však docela možné, že si budete muset přikoupit klávesnici, lidově řečeno „klavír“ a myšku. Opět nabádám, volte ty nejlevnější, činím tak také, a to sedím u PC dvanáct hodin denně. Pokud bych nebyl vztekloun, jak jsem, myslím, že by se všechny klavíry i myši dožily vysokého věku.