Nezařazené

Dobrý sluha, zlý pán.

·         Jo jasně, dopiju a jdu. Dříve se takto lidé vymlouvali svým partnerům do telefonu, že už fakt jen tohle jedno pivo, poslední zbytek sektu nebo panáka na cestu, a jdou. Dnes děláme úplně to samé s internetem. Že jenom dopíšeme ten jeden strašně důležitý mail, dočteme článek, koukneme na ty boty nebo zkontrolujeme dětský školní jídelníček. Než se ale nadějeme, zíráme na video s vydrou skórující basketbalový koš (ano, i to se na internetu dá najít) nebo se dnes už po dvanácté rozčilujeme nad zprávami. Co z toho vyplývá? Pro efektivní použití internetu si musíme nastavit mantinely. Takže v momentě, kdy prohlížeč otevíráte, mějte v hlavě, nebo klidně i na lístku u počítače, napsané věci, co potřebujete vyřídit. Takhle se neodchýlíte od svého plánu, a nestrávíte na netu hodiny.

stejný displej
·         Nepoužívejte internet místo všeho. Web není špatná věc, ale v záloze byste měli mít i alternativy. Všimli jste si někdy, kolik lidí například v čekárně u doktora, v dopravním prostředku nebo u oběda už automaticky loví v kapse telefon? Přitom existuje tolik jiných věcí, které se v těchto prostojích dají dělat: knížka, časopis, hraní malých mentálních her, antistresový balonek nebo opakování si slovíček z cizího jazyka. Mějte proto vždy v záloze nachystanou alternativu. Jistě, občas se telefonu nevyhnete, když potřebujete něco dořešit, ale neměla by to být vaše jediná možnost.

žena a laptop
·         Nespoléhejte se na web ve všem. Jistě, na internetu je dneska všechno. I tak byste měli ale být schopni například číst v papírových jízdních řádech, pamatovat si ta nejdůležitější telefonní čísla (policie, 158, hasiči, 150, záchranka, 155 a tísňové číslo 112), nebo zvládnout opravit vypadlé pojistky bez toho, abyste si to museli hledat na, v tu chvíli dost možná nefungujícím, internetu. Díky tomu totiž se nebudete muset bát situací, kdy z nějakého důvodu nebudete mít na net přístup.