Když se řekne „ostrovní stát“, jistě si snadno vybudujete představu, jak to tam asi vypadá, a jaké jsou zásadní rozdíly mezi ostrovem a kontinentální pevninou. V podobném kontextu se také využívá termín ostrovní fotovoltaická elektrárna. Jak si takové zařízení představit, a čím se liší od těch ostatních fotovoltaických systémů?
Totální nezávislost – některé fotovoltaické systémy fungují tak, že jsou propojeny s distribuční soustavou, do jejíž sítě dodávají přebytky vyrobené energie. Odtud je pak mohou čerpat v období, kdy panely nevyrábí dostatečné množství energie pro pokrytí běžné spotřeby domácnosti. Jak samozřejmě tušíte, jde o zcela závislý systém na distribuci elektřiny, a týká se to pouze objektů, v nichž je elektrický proud zaveden.
U ostrovních systémů je to jinak, tam jde o uzavřený systém zcela nezávislý na svém okolí. Potřebujete pouze slunce, a nic jiného. Tedy s trochou nadsázky řečeno, protože se nejedná o Perpetuum mobile, nýbrž o soustavu se zapojeným akumulátorem. A toto je výhoda i nevýhoda celého systému, protože životnost akumulátorů není nekonečná.
Proto se při navrhování ostrovní fotovoltaické elektrárny https://www.joyce-energie.cz/ vždy musí kalkulovat s položkou limitující životnosti a ceny akumulátoru (baterie), a zahrnout tyto faktory do celkového uvažovaného projektu. Propočet vám vyhotoví specializovaná firma, od níž se také dozvíte, jak velký význam pro vás toto řešení má, a zda se vám, a za jakou cenu vyplatí bydlet někde například na samotě, zcela odříznuti od civilizace, což je na druhou stranu velice výhodné kvůli zajištění soukromí. A bydlet někde v rekreační oblasti s krásným výhledem na řeku, například někde na horním toku Berounky, a užívat si tamní okolní přírody téměř bez rušivých vlivů negativně smýšlejících lidí, v málo zalidněné oblasti, má skutečně něco do sebe.