Ženy se musí dnes a denně vypořádávat s předsudky, kdy má být jejich posláním a životním údělem péče o děti, domácnost, úklid, nákupy a vaření, tyto aktivity musí vždy zastat a velmi často nenajdou vůbec žádnou oporu u svého životního partnera.
V 21. století je ale všemu trochu jinak, protože obě pohlaví mají naprosto stejné možnosti. Tím chceme říct, že všichni mohou studovat, všichni mohou dosáhnout obrovských studijních výsledků a každý z nás může začít úspěšnou profesní kariéru, která mu přinese nemalé zisky.
Říká se tomu rovnoprávnost nebo také genderová vyváženost. Český a vlastně i světový pracovní trh s těmito pojmy počítá a tvrdí, že tomu tak přesně je, ženy i muži mají stejné možnosti a nezáleží na pohlaví. Bohužel reálně to na pracovním trhu funguje tak z 30 % a v rodině, rodinách to tak funguje jen asi u 10 % maximálně.
Partner řekne partnerce, že ji podpoří a že samozřejmě může budovat svou kariéru, ale když poté dojde na lámání chleba, nevyzvedne za Vás děti ve škole, neobstará ten nákup na celý víkend nebo doma nezapne tu pračku, protože ona to nestihla. A to je kámen úrazu, protože ženě je sice umožněno budovat stejnou kariéru jako muži, ale už nemá k dispozici stejný čas.
Spojit péči o rodinu a domácnost s kariérou není vůbec jednoduché a často to doopravdy nevyjde. Velmi často se tedy stává, že matka od rodiny dá přednost rodině a domácnosti před svou prací a postupně se stáhne a věnuje se naplno svým partnerským a rodičovským povinnostem.
Pak jsou ty, které to neunesou a velmi často tyto roztržky vedou k rozpadu vztahu. Nebudeme Vám nic nalhávat, když to nefunguje, nemá smysl přetrvávat v něčem, co Vás omezuje a dusí.
Je tu ještě poslední skupina něžného pohlaví. Tyto dámy se rozhodnou, že o rodinu, děti a domácnost vlastně nestojí a že je pro ně kariéra přednější, práce je pro ně na prvním místě a rozhodnou se, že život věnují právě jí.
Tento fenomén se přenesl i do porodnosti. Budoucí maminky se pro těhotenství rozhodují ve stále vyšší věk, protože se nejdříve věnují svému profesnímu životu. Často se ale stane, že jim takzvaně ujede vlak a ony poté otěhotnět už ani nemohou.
Tato situace by se měla změnit a bylo by ideální, kdyby se rovnoprávnost na pracovišti přenesla i na rovnoprávnost ve vztahu a rodině.